تبلیغات
گنجینه موسیقی ایرانی - دوم اردیبهشت ماه سالروز درگذشت استاد محمودی خوانساری

دوم اردیبهشت ماه سالروز درگذشت استاد محمودی خوانساری

نویسنده : فرهاد اردكانی پنجشنبه 1 اردیبهشت 1390 23:21  •    ارسال شده در: برگ سبز

زنده یاد استاد محمود محمودی خوانساری

بی شک نام محمودی خوانساری برای همه ی اهل دل و موسیقی ایرانی نامی آشناست. نامی که شاید به گونه ای یادآور درد و غم و تنهایی باشد و در عین حال دوستی، صداقت، بی آلایشی و صمیمیت!
محمودی خوانساری در سال 1335 پس از آشنایی با استاد صبا و تشویق وی مبنی بر یادگیری اصولی و علمی ردیف وارد عرصه ی نویی در هنر و آواز ایرانی شد و این آموختن تا پایان زندگی و عمر استاد صبا همچنان ادامه داشت.
در سال 1338 به دعوت زنده یاد "داوود پیرنیا" مبتکر برنامه ی گلها، به این برنامه رادیویی راه یافت و نخستین اثر خود را با نام "برگ سبز شماره 56" در سه گاه با همکاری استاد "فرهنگ شریف" خلق کرد. بعدها در برنامه ی نوایی از موسیقی ملی نیز که به ابتکار دکتر منوچهر جهانبگلو ایجاد شد حضور یافت.
محمودی خوانساری هنرمندی بود که هیچ گاه انسانیت و هنر و صدا را به عالمی نفروخت. 
آشنایی ژرفی با شعر و ادبیات داشت و در آوازهای خود حس و برداشت خود را در اثر متجلی می ساخت.
شعرها و تکیه های کلامی را با شیوه ی خاص خود ادا می کرد و دارای سبکی بدیع و کاملن شخصی بود. گاهی اینگونه به نظر می رسد که آوازهایش دارای وزنی خاص و حساب شده از شروع تا پایان است.
متسفانه این هنرمند گرانمایه پس از چند سال گوشه نشینی و گذران عمر در عین سادگی و درویشی در تاریخ دوم اردیبهشت ماه 1366 در تهران و به صورت بسیار ناگوار،مظلومانه و مرموز درگذشت و آسمان تیره و تار موسیقی پس از انقلاب یکی دیگر از ستارگان خود را خاموش نمود. هرچند بزرگانی چون محمودی خوانساری همیشه زنده بوده و هستند.
روانش شاد و یادش گرامی

با همکاری هنرمندان
محمود محمودی خوانساری
فرهنگ شریف
تنبک: ؟
آهنگ: سه گاه
شعر :حافظبرچسب ها: محمود محمودی خوانساری ،
آخرین ویرایش: - -

جمعه 8 اردیبهشت 1391 20:17
به نظر من محمودی بهترین اواز خوان ایران بوده است.خداوند رحمتش کند
شنبه 28 خرداد 1390 17:02
با درود. خواهش من از جناب عالی اینه که از اساتیدی چون مجد- مهدی خالدی و هنرمندانی نظیر اینها که نام آنها کمتر در محافل هنریست بیشتر یاد کنید. خرد نگهدار شما باد.
دوشنبه 23 خرداد 1390 15:54
ازبزم طرب باده گذاران همه رفتند از ملک ادب سلسله داران همه رفتن آن گرد شتابنده که در دامن صحراست گوید چه نشینی سواران همه رفتند
دوشنبه 9 خرداد 1390 18:10
سلام بر رفیق گرامی _ کجایی عزیز دل دلتنگ شدیم از دوریت؟ چه خبر ؟ حال و احوال چطوره؟ یه قولی راجع به گلهای حمیرا داده بودید به من ! چی شد؟
جمعه 6 خرداد 1390 16:44
با سلام و درود
از حسن توجه جنابعالی به پیام های ارسالی و جواب های محبت امیز شما تشکر میکنم اقای اردکانی بنده علم موسیقی ندارمولی به دلیل علاقه قلبی به موسیقی ملی ایران تقریبا روزی سه ساعت در این مورد مطالعه میکنم و به اکثر وبلاگ های موسیقی سر میزنم جهت یادگیری مطلبی در مورد موسیقی اما متاسفانه در اکثر وبلاگ ها به جای نقد و بررسی و معرفی موسیقی به اساتید توهین می شود البته در بی عیب خداست و هیچ کس نمی تواند مدعی شود از همه بهتر میداند اما نقد هم باید توسط افرادی که اطلاعات جامعی دارند صورت گیرد البته نقد نه تخریب و غرض ورزی و سرک کشیدن به زندگی شخصی اساتید ی که باعث شادی مردم بوده و هستند البته هر کس سلیقه ای دارد و از صدای استادی بیشتر خوشش می اید این دلیل نمی شود که دیگران را تخریب کنند و مطلب دیگراین که در برخی از این وبلاگ ها بعضی سواد موسیقی خود را به رخ میکشند به نظرم این درست نیست زیرا اگر فقط قرار باشد افرادی که هنر جوی موسیقی بوده یا دستی بر اتش دارند فقط از موسیقی لذت ببرند و اظهار نظر کنند پس افراد عادی و دوستدار موسیقی نباید حتی موسیقی را گوش کنند به نظر بنده حسن موسیقی در این است که همگان از ان لذت میبرند و لازم هم نیست همه ردیف ها و گوشه ها را بشناسند . این حقیر عاشق صدای استاد گلپا و محمودی خوانساری هستم و هرکس در وبلاگ ها به این اساتید توهین کند بسیار ناراحت میشوم و سعی میکنم دفاع کنم البته دفاع در برابر توهین نه نقد فنی چون علم موسیقی ندارم صلاحیت اظهار نظر فنی به خود نمیدهم البته بیشتر توهین ها هم از طرف طرفداران شجریان است چون روحیه این افراد مثل خود شجریان است که در مصاحبه ای گفته بود گلپا و ایرج برای موسیقی کاری نکرده اند.
باز هم از شما که سعی در اعتلای موسیقی اصیل دارید تشکر میکنم
فرهاد اردكانی
درود به شما
بله درسته هرکسی در هر جایگاهی میتواند اظهار نظر کند. در چارچوب دانش خود هرکس آزاد هست که نقد خودش رو مطرح کنه. حال یکی از دید فنی یکی از دید شنونده موسیقی و یکی هم از دید عوام و ارزش همه ی اینها هم برابره. نکته ی پایانی این که متسفانه ما در موسیقی عالم و با سواد زیاد داریم ولی مرد عمل کمی داریم!
سرافراز و پیروز باشید.
پنجشنبه 5 خرداد 1390 18:21
با سلام و درود
اقای اردکانی از شما تشکر می کنم و خوشحالم که به جای پرداختن به مسائل حاشیه ای که در اکثروبلاگ های موسیقی متاسفانه باعث فراموشی رسالت اصلی که همانا زنده نگه داشتن موسیقی اصیل و ملی و اشنایی نسل جوان با موسیقی بااصالت و جلوگیری از ورود موسیقی مبتذل که متاسفانه بعد از انقلاب به خاطر شرایط فرهنگی حاکم بر جامعه بسیار فراگیر شد گردیده است به مسائل مهمتری میپردازید و اثاری بسیار خوب از موسیقی را معرفی و در اختیار دوستداران موسیقی قرار میدهید.
باز هم از شما تشکر میکنم و معذرت میخواهم که کامنت قبلی ام ناقص بود
فرهاد اردكانی
درود به شما
بنده جز انجام وظیفه کاری نمیکنم.
بله این بحث های حاشیه ای و فرسایشی بلا شده. البته بحث و گفتگو بر سر حال و اکنون موسیقی ما بسیار هم خوبه ولی بحث بر سر گذشته و گاه بر سر گذشته های بسیار دور تنها جنبه ی فرسایشی داره که هیچ برآیندی هم در بر نداره
پنجشنبه 5 خرداد 1390 18:15
با سلام و درود
اقای اردکانی از شما تشکر می کنم و خوشحالم که به جای پرداختن به مسائل حاشیه ای که در اکثروبلاگ های موسیقی متاسفانه باعث فراموشی رسالت اصلی که همانا زنده نگه داشتن موسیقی اصیل و ملی و اشنایی نسل جوان با موسیقی بااصالت و جلوگیری از ورود موسیقی مبتذل که متاسفانه بعد از انقلاب به خاطر شرایط فرهنگی حاکمبر جامعه بسیار فراگیر شد گردیده است.
یکشنبه 1 خرداد 1390 01:12
درود بر جناب اردکانی نازنین
بسیار دلم برای شما عزیز تنگ شده بود.حضور گرمتان بسی مایه ی خرسندی است.امیدوارم هر جا که هستید در کمال سلامتی و شادابی روزگار بگذرانید.سلامتی همگی یاران همدل را از یزدان پاک خواهانم.

سه شنبه 20 اردیبهشت 1390 09:30
سلام
من برنامه برگ سبز 153 رو شنیدم
الحق و الانصاف یکی از بهترین همایون هایی که تو عمرم شنیدم با صدای نازنینی چون محمودی خوانساری و صدای تار استاد گرانقدر شهناز...

پیشنهاد میدم دوستان این برنامه رو به گوش جا بسپرند

آنکه خود را نفسی شاد ندیدست منم
آنکه هرگز به مرادی نرسیدس منم

روحش شاد و یادش گرامی
شنبه 17 اردیبهشت 1390 14:12
با سلام در مورد جناب محمودی خوانساری آن عاشق وارسته چیزی نمی توان به زبان آورد
خدا ایشان را بیامرزد
از همه دوستان می خواهم به برنامه برگ سبز 153 که با همکاری جناب خوانساری و آقایان شهناز و کسایی در همایون اجرا گردیده گوش بدهند تا به پاکی این عزیز بیشتر پی ببرند
وقتی تنها میشم یکی از برنامه هایی که گوش میدم همین برنامس که روح آدمی رو به ناکجاآباد می برد
روحش شاد و یادش گرامی...
چهارشنبه 14 اردیبهشت 1390 01:27
سلام فرهاد جان _ امیدوارم حالت خوب باشه _ با محبت های مستمرت ما رو شرمنده میکنی _ فرهاد جان یه 3 تا برنامه گلها هستش با صدای خانم حمیرا : صبرم عطا کن _ من طالب وصلت نبودم و یه تصنیف با مطلع : در این جهان از مهربانی _ دیگر نمی بینم نشانی _ اینا رو نداری _ چندساله دنبالش می گردم با یه تصنیف مرضیه با مطلع : رفت و کلامی هم دل من ز طنین ترانه او نسرود
از لطفت ممنون _ شب خوش
فرهاد اردكانی
درود به شما
البته بنده زیاد شماره برنامه ها رو نمیدونم. یعنی با شماره نمیشناسم. به یکی از دوستان گفتم ببینه کدومهاست که اگه توی تارنگار نیست بذارم.
سپاسگزارم
سه شنبه 13 اردیبهشت 1390 23:54
درود
وبلاگ اسداله ملک با یادبودی از انوشیروان روحانی و مرضیه آپلود شد
یادبود3
یکشنبه 11 اردیبهشت 1390 20:25
اینکه امیر قاسمی بود را هنوز نفهمیده ام
ولی یک صدای خاص بود انگار
میگم این آقا صفحاتی داشته و همجنین آوازهای خصوصی
اما اینکه که دارد را خدا میداند!

فرهاد اردكانی
درود به شما بله صدایی خاص بود.
بله هست. البته زیاد نیست ولی کم و بیش چیزهایی توی بازار هست. یه چندتا کار هم که با سه تار سعید هرمزی ضبط شده گویا در بین مردم هست. البته ایشون آثار رسمی نداشتند. یک بار هم اگه اشتباه نکنم 4سال پیش رادیو فرهنگ یکی از کارهای ایشون رو پخش کرد!!
درباره ی پریوش و ... که فرمودین. من هم شنیدم و فکر کنم چندتا کارشون هم داشته باشم. البته بنده اصلن ازینکه آرشیو داشته باشم و دنبال آرشیو باشم و اینها ذوق نمیکنم و هیچوقت هم به صرف اینکه یک خواننده یا نوازنده ای قدیمی باشه نمیگم خوبه خب خیلی ها اگه یه چیزی قدیمی باشه میگن خوبه حالا اگه مثال بزنم باز بعضی ها میان و بلوا میکنن! ولی کارهای کوچه بازاری بیشترشون دلنشین هستن. اگه شما میگین خوبه من به سلیقه ی حضرتعالی اطمینان دارم.
والله ما بسیار مشتاق شنیدن صدای شما بزرگوار هستیم. بنده شدیدن معتقدم که باید هرچه زودتر شروع کرد.
یکشنبه 11 اردیبهشت 1390 13:34
ایمیل من هم اینست
فرهاد اردكانی
خواهش می کنم. درست بود؟ امیرقاسمی بودند؟؟
یکشنبه 11 اردیبهشت 1390 13:33
جناب اردكانب
مارا شرمنده كردید
ممنون از لطف بینهایت شما
بسیار عالی بود
شنبه 10 اردیبهشت 1390 07:50
دوست عزیز و فرهیخته جناب فرهاد اردکانی درود بر شما
بسیار ممنون از عنایت و محبت شما نسبت به بنده حقیر و ابوی.
ابتدا اجازه بدهید بار دیگر از تلاش و نقش آفرینی ارزنده شما در فضای مجازی شهرستان برای مدیریت این وبلاگ ارزشمند و پرمحتوا در راستای پاسداشت موسیقی اصیل ایرانی( در سبکهای گوناگون) تشکر کنم و تداوم این همت را از خدا خواستار باشم.
در خصوص بیوگرافی استاد زنده یاد مرشد مرادی باید عرض کنم که آنقدر این بزرگ مرد نجیب و افتاده و مظلوم بود که به دست آوردن چند خط بیوگرافی ایشان امری سخت است! منتهی بنده سعی خود را خواهم کرد . انشاالله که بتوانم کمکی کرده باشم . برقرار باشید.
جمعه 9 اردیبهشت 1390 21:55
سلام آقا فرهاد _ واقعا افتخار می کنیم پیوند های تارنگار فانوس با نام فرهنگی وبلاگ وزین شما مزین شده _ آقای اردکانی جسارت و شجاعت شما در جواب دندان شکن به مرتجعین دین فروش در خور تحسین عمیق می باشد. خوب است آقایانی که در وبلاگ هایی چون گلها_ اسدالله ملک _ محمودی خوانساری و.... کار می نمایند اندکی تعصب و شرافت نقد هنری را از شما بیاموزند _ دادن یک نظر و محکومیت اینگونه حرکت ها بنفع فرهنگ ایرانیست نه شخص و تارنگار خاصی
با تشکر
جمعه 9 اردیبهشت 1390 12:27
با سلام و تشکر از شما دوست گرامی شرافت و میهن دوستی شما در خور ستایش است فاشیست ها باید بدانند که نگاهبانان فرهنگ پارسی هیچگاه اجازه نخواهند داد به مقدسات آنان کوچکترین توهینی روا داشته شود رفیق گرامی در صورت امکان به تمامی رفقا و وب نویسان فرهیخته اطلاع بدهید تا این حرکت شنیع را محکوم و حمایت خود را از تارنگار فانوس اعلان دارند . حمایت از فانوس حمایت از فرهنگ ایران است و باعث شادی روان مرحوم خوانساری می گردد. با آرزوی توفیق روزافزون
جمعه 9 اردیبهشت 1390 01:09
با سلام بشما رفیق فرهیخته چندیست که در ولایت گمنام ما در شهرستان کاشان به نام جوشقان قالی فردی فرهیخته و رفیق گرامی آقای احسان عبدالرحیمی تارنگار فانوس سرخ جوشقان را راه اندازی نموده و محبت بی دریغ خویش را نثار ایران دوستانی چون شما نموده و پیاپی آماج حملات مرتجعان ضد ایرانی و بی فرهنگ ولایت خویش قرار گرفته گناهش این است که یادواره ای از استاد خوانساری درج نموده! اکنون رسم جوانمردی نیست که امثال شما که عاشق فرهنگ این مرز و بوم می باشند وی را مهجور و تنها در میان مردم بی فرهنگ زادگاهش رها سازید اگر به پست نخست تارنگار فانوس با نام ( واپسین ندای فصول چهارگانه شرق 1 ) رجوع کنید و توهین های بی فرهنگان را در نقدها بخوانید آه از نهاددان برمی خیزد چرا رفیق ما را تنها گذاشته اید؟رسم ایرانی آریایی این نیست!
فرهاد اردكانی
درود به شما
بنده رفتم و متسفانه دیدم و نظری هم گذاشتم تا البته بفهمم حرف حساب این فرد چیه. گرچه از دهن اینها حرف حساب بیرون نمیاد! بنده معمولن در این درگیری ها همیشه حضور دارم!!! و پروایی از درگیری و دهن به دهن شدن ندارم!
جمعه 9 اردیبهشت 1390 00:42
با سلام به رفقای فرهیخته گرامی_ رفیق فرهاد حال شما چطور است؟ امیدوارم بهروز و تندرست باشید_ فرد متحجری در پست اول تارنگار فانوس ( واپسین ندای فصول چهارگانه شرق1)اقدام به درج خزعبلات و اهانات غیر قابل بخشایش به زنده یاد استاد محمودی خوانساری نموده از شما و تمامی عاشقان فرهنگ و هنر این سرزمین ملتمسانه خواهش دارم جواب این یاوه سرایان را در تارنگار فانوس بدهید تا گمان نبرند بنده در ولایت جهل زده جوشقان بی حامی و پشت و پناه هستم در انتظار الطاف شما و دوستان می مانم _ خرد نگهدار شما باد
فرهاد اردكانی
درود به شما
بسیار بیجا کرده
بچشم
پنجشنبه 8 اردیبهشت 1390 11:43
میگن یکی از خوانندگان بزرگ زمان قاجار بوده و انگار دنباله رو سبک اصفهان بوده!
در سنین پیریش هم آوازهایی ضبط کرده که میگن عالی میخونده
باید ناب باشه نوارهاش
چهارشنبه 7 اردیبهشت 1390 19:41
جناب اردکانی
شما از سلیمان امیرقاسمی آثاری دارید؟
من ندیدم جایی!
فرهاد اردكانی
درود به شما
البته من چند سال پیش گوش دادم و داشتم. توی سی دی 100سال موسیقی هست که بجز امیر قاسمی از شاهی و جناب دماوندی و ... هم هست. من هرچی گشتم توی سی دی هام نبود و پیدا نکردم. پیدا کردم براتون میفرستم. نقدن از ظلی و طاهرزاده و اقبال دارم!
چهارشنبه 7 اردیبهشت 1390 01:10
درود
وبلاگ مرحوم ملک با یادبود فرهنگ شریف،انوشیروان روحانی و ایرج در آواز اصفهان آپلود شد
یادبود شماره 2
شنبه 3 اردیبهشت 1390 19:03
با درود

شما نوشتی 31 ساله هنوز هم 31 ساله هستی یا بیشتر شده ای؟

دوست خوبم از اینکه به ترانه های کوچه بازاری که همان پاپ ایرانی واقعی هستند پرداختی سپاسگزارم

فرهاد اردكانی
درود به شما
درباره ی ترانه های پاپ ایرانی با شما هم نظرم و باور کنید بارها و بارها شده که با بسیاری در این مورد به مباحثه و مجادله پرداختم!!!
درباره ی سن و سال و اینها هم باید عرض کنم که الان 31 ساله هستم قبلن نوشته بودم 29بعد شد 30 و الان 31.....!!! متولد یک روز پاییزی از سال پاییزی59
این دوسال اخیر واقعن عمر من به بیهودگی گذشت و تنها دستاورد ارزنده ی اون همین گذاشتن برنامه گلها در تارنگار و یافتن دوستان بزرگواری چون شما و چند بزرگوار دیگه بوده...
شنبه 3 اردیبهشت 1390 15:49
خدایش بیامرزد
شنبه 3 اردیبهشت 1390 13:23
درود
اینبار با یادبودی از انوشیروان روحانی و ابراهیم سلمکی وبلاگ آپلود شد
جمعه 2 اردیبهشت 1390 20:11
درود برشما جناب اردکانی
سپاس از شما که اینچنین داشته های خود را با دوستان به اشتراک گذارده اید.
سالروز پرواز عاشقانه استاد محمودی خوانساری را نیز به همه دوستداران فرهنگ وادب وهنر خطه ایرانزمین تسلیت میگویم.
یادش گرامی وروحش قرین رحمت.
جمعه 2 اردیبهشت 1390 06:37
با سلام و درود فراوان
سالروز مرگ غریبانه استاد محمودی خوانساری را به تمامی عاشقان فرهنگ ایران زمین منجمله رفیق گرامی فرهاد اردکانی تسلیت عرض می داریم. تارنگار فانوس در راستای تعهد خود به فرهنگ ایران زمین و در حد بضاعت ناچیز علمی_ موسیقایی خود اقدام به درج نوشتاری در رابطه با استاد نموده منتظر نقدهای سازنده شما برای تصحیح اشتباهات خود می باشیم
با تشکر _ مدیریت تارنگار فانوس
جمعه 2 اردیبهشت 1390 01:42
بادرود خدمت استاد عزیزم فرهاد خان اردکانی.
از مطالب شما نسبت به استاد خوانساری کمال سپاس را دارم.ودرودبه شما با زیباترین وپرمحتواترین تارنمای موسیقی ایران.پاینده ومانا باشید .
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر