استاد جواد معروفی در سال 1291 در تهران چشم به جهان گشود. پدرش موسی خان معروفی بود و مقدمات موسیقی را نزد پدر خویش فرا گرفت. در سن چهارده سالگی به هنرستان موسیقی وزیری رفت و در ابتدا تار و ویولون می نواخت اما سپس به نواختن پیانو روی آورد و تحولی نو در نوازندگی پیانوی ایران به وجود آورد.
 او در نواختن پیانو برای موسیقی ایرانی، از روش مشیر هـمایون بیشتر از مرتضی محجوبی اقـتباس می کرد. اما شیوه ای ویژه و یکتا داشت که تکـنیک در آن آشکار بود. معـروفی بیش از چهل سال سابقـه فعالیت در زمینه آهـنگسازی دارد. معـروفی و پدرش نخستین کسانی محسوب می شوند که قـطعاتی در دامنه موسیقی ایرانی برای پیانو ساخته و تنظیم کرده اند. اولین قـطعه ای که مـعروفی ساخت "ترانه های خیام" بر اساس رباعـیات خیام بود که در سال هـزار و سیصد و پانزده اجرا شد.

     از جمله خدمات فـرهـنگی و آموزشی استاد می توان به سال های تدریسش در دانشگاه تهران اشاره كرد. در آن زمان روش ساخت آهـنگ و فرم های اصیل موسیقی را تدریس می كرد. استاد در سال های عـمرش در دانشگاه تهران و هـنرستان موسیقی شاگـردان بسیاری تربیت كرد كه خودشان از هـنرمندان به نام كشور هستند. اردشیر روحانی، افـلیا پرتو، انوشیروان روحانی، پرویز اتابیگی (اتابـكی)، مهین زرین پنجه و ساسان محبی. خودش می گوید: 
     "سبک من را انوشیروان روحانی، اردشیر روحانی، افـلیا پرتو، مهین زرین پنجه و ساسان محبی خوب می نوازند. آنها شاگردان خوبـم بوده اند. آنها هم موسیقی ایرانی را می دانند و هـم موسیقی غـربی را. موسیقی ایرانی را وقتی به شاگرد درس می دهـیـم که دست روان داشته باشد و موسیقی کلاسیک را زده باشد. چون موسیقی کلاسیک دست را روان و نت خوانی را قوی می کند. بعدا موسیقی ایرانی به او درس می دهـیـم، چون موسیقی ایرانی تکنیک مفصلی دارد. "

دو قطعه از ایشان گذاشته ام که دوست گرامی نادر فرستاده اند و از ایشان سپاسگزارم.

قطعه نخست ترانه ای است با همکاری جواد معروفی و الهه و قطعه دوم که ویدیویی است  که در منزل مرحوم گلنراقی و در جمع هنرمندان گرفته شده با گفتار مفصل علی تجویدی درباره جواد معروفی هست و در نهایت در حضور هنرمندان و در کنار انوشیروان روحانی آقای تجویدی لوح سپاس به آقای معروفی تقدیم می کنند و دست آقای معروفی رو می بوسندو این گفتار و مطالبی که آقای تجویدی میفرمایند بسیار ارزشمند هست و میشود گفت تاریخی است ضمن اینکه ارزش و جایگاه جواد معروفی را در هنر موسیقی کاملا بیان می کند و اینکه شخص بزرگی مثل آقای تجویدی دست آقای معروفی رو می بوسند و ایشان را استاد خود میدانند و با تواضع و احترام در مقابل ایشان صحبت می کنند خود باز جایگاه و پیش کسوتی و بزرگی جواد معروفی را میرساند و بی شک لقب "پدر پیانوی ایران" زیبنده و برازنده ی ایشان است.

1- ترانه "به تو هرگز نخواهم گفت"

2- برنامه ویدیویی با حضور استاد تجویدی در منزل گلنراقی

نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 23 شهریور 1390    | توسط: فرهاد اردكانی    | طبقه بندی: بانو الهه، آثار دیداری(ویدیویی)، دیگر آثار جاودانه موسیقی،     |
نظرات()